Najnowsze wpisy
Kategorie
 

Psychologia pozytywna

Psychologia pozytywna

Psychologia pozytywna, zajmuje się tym wszystkim, co sprawia, że ludzie żyją pełnią życia i uznają je za wartościowe. Koncentruje się na mocnych stronach człowieka i jego potencjale.

Psychologia pozytywna jest nauką, i nie ma nic wspólnego z powszechnie uprawiana szczęściologią!

W przeciwieństwie do tradycyjnej psychoterapii i medycyny, która diagnozuje i leczy, psychologia pozytywna skupia się na tym, co sprawia, że nasze życie ma sens i jest warte przeżycia, zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym.

Dobre życie to nie tylko życie przyjemne. To życie pełne sensu i znaczenia, dobrych relacji, pozytywnych emocji, zaangażowania i osiągnięć, czyli dobrostanu.

 

–  dlaczego jedni ludzie, nawet w trudnych okolicznościach, zachowują hart ducha, poczucie sensu, i  równowagę, a inni tracą je po pierwszym niepowodzeniu?

–  czy optymizm, co cecha wrodzona?

–  co sprawia, że jedni ludzie rozwijają swój potencjał, a inni nie?

–  dlaczego ludzie szczęśliwi mają lepsze relacje i są zdrowsi?

–  jak rozwijać odporność i optymizm w naszych dzieciach i w nas samych?

–  czy szczęście zależy od stanu posiadania i inteligencji?

–  dlaczego optymistyczny styl wyjaśniania, pozwala w dużo bardziej precyzyjny sposób przewidzieć, jak nasze dzieci poradzą sobie w życiu, aniżeli nawet testy i badania zdolności?

Choć żyjemy w czasach dobrobytu, to stan naszego dobrostanu psychicznego, i fizycznego jest coraz gorszy. Wiek XXI okrzyknięty został wiekiem depresji. Wg. danych WHO do 2030 r. będzie na nią chorować 1/3 ludzkości. Dotyka ona coraz młodszych pokoleń. A przecież żyjemy w czasach, niepamiętanego od stuleci dobrobytu. Dlaczego tak się dzieje? (Patrz: ARTYKUŁY: Refleksja nad światem)

Badania pokazują, że pozytywne emocje, mają kolosalny wpływ na nasze zdrowie, jakość, a nawet długość naszego życia. Ludzie szczęśliwi nie tylko czują się lepiej, ale obiektywnie są zdrowsi, i bardziej odporni na choroby. Pozytywne emocje otwierają i poszerzają nasz umysł, dzięki czemu mamy lepsze relacje, i jesteśmy bardziej otwarci na nowe. ( patrz: ARTYKUŁY: Dlaczego żyrafy nie mają wrzodów?)

Dzieci optymistycznych rodziców, mają większe szanse, na sukces, zdrowie, dobre życie. Optymiści są bardziej kreatywni, maja lepsze wyniki w nauce i pracy. ( Teoria poszerzania B. Fredrickson).

Wzmacniamy to, na co kierujemy swoją uwagę ( neurobiologia), Chocby z tego powodu, warto zajmować się rozwijaniem tego, co mocne, a nie tylko naprawianiem i leczeniem tego, co słabe. To powód, dla którego zajmuje dobrostanem.

Nasza, wiedza na temat szczęścia i zdrowia jest bardzo powierzchowna, i pełna stereotypów. Ignorujemy szczęście, tymczasem leży ono u podstaw wszystkich naszych myśli, działań, i dążeń.

*Jestem absolwentką Psychologii Pozytywnej Stosowanej, na Uniwersytecie Warszawskim. Chce popularyzować wiedzę na temat dobrostanu. Projektuję autorskie programy studiów, oraz programy szkoleń. ( Psychologia pozytywna, WSB w Poznaniu).